BAOFENG UV9RPLUS İNCELEME

Bugün incelememizde 10w Baofeng UV9RPlus’ı misafir edeceğiz.

Baofeng, karşımıza yine ilginç bir cihaz ile geldi. Mobil el cihazı ile 10w basabilmek doğrusu her amatörün arzu edeceği bir konudur.
İsteğimizi karşılayabilecek bir cihaz olduğunu iddia eden UV9RPlus bu boşluğu doldurabilecek mi?

Kutu içeriği, bildiğiniz klasik Baofeng içeriği. Cihaz, batarya, anten, bel klipsi, el kayışı, şarj adaptörü, şarj tablası ve kullanma kılavuzu. Önden bakıldığında tasarımı iyi diyebilirim.
GT-3WP ile neredeyse aynı. Ufak modifikasyonlar ile sürekli kendilerini yeniliyorlar.
Bu görüşümü olumsuz yorumlamanızı istemem. Çeşit bolluğu ile piyasada yer ediniyorlar. Bu da bizim uygun fiyatlardan cihaz sahibi olmamızı sağlıyor.

Ön panel ile devam edelim. Klasik 2 satır Baofeng ekranı var. Kauçuk ve aydınlatmalı olan MENU tuşu, ▲▼Yukarı-Aşağı tuşları, EXIT tuşu ile sayısal tuş takımı da yine ön panelin alt kısmına konumlandırılmış. A/B Kanalları arasında EXIT Tuşu ile geçiş yapabiliyorsunuz. # Tuşu ise H/M/L güç seviyesini belirlemeye yarıyor. * Tuşu ile de röle frekansını Reverse* yapabiliyoruz. Basılı tutulduğunda ise SCAN özelliği aktif oluyor. SCAN nispeten hızlı diyebilirim. Sıfır Tuşuna basılı tutarsanız da batarya voltaj ekranı siz tuşu bırakana dek görünür oluyor. Kayıtlı kanallara geçmek için biraz uğraşmanız lazım. UV82’de olduğu gibi önce cihazı kapatıp, MENU Tuşuna basılı tutarak cihazı açmalısınız. VFO Moduna geri dönmek için de işlemi tekrar etmeniz gerekiyor. Sol tarafa gelecek olursak tek PTT Tuşu ile hemen altında 2 adet fonksiyonel tuş konumlandırılmış. Bu fonksiyonel tuşların üst kısımda olanı normal basmada FM Radyoyu açıyor, basılı tutulduğunda ise mevcut kanaldaki frekansa alarm göndermeyi sağlıyor. Alttaki tuş ise normal basmada El Fenerini açıyor. Basılı tutulduğunda ise SQL sıfırlanıyor. Sağ tarafta ise kapağı vida ile sabitlenmiş program-mayk soketi bulunuyor. Program kablosu standart değil, cihaza özel pinli kablolardan. Cihazda yalnızca tek pot bulunuyor. Bu pot ile ses açma-kapatma ile On/Off yapılabiliyor. Pot gayet yumuşak hareket ediyor. 1 adet led el fenerimiz de anten ile bu pot arasında. Anten ise SMA-F. Son olarak durum ledi ve acil durum butonu cihazın üst kısmına konumlandırılmış.
Baofeng UV9RPlus VHF 136-174, UHF 400-520 MHz band aralığında çalışıyor. 128 kanal kayıt edilebildiğini de belirtelim. Ayrıca FM radyo özelliği de eklenmiş. 65-108 MHz arası yalnızca RX yapıyor. IP67 özelliği ile Baofeng, suya ve toza dayanıklı olduğunu söylüyor. 10w demişken pili herkes merak etmiştir sanırım. Şahsen bu 10w gücü okuduğumda ilk baktığım cihazın bataryası oldu. Li-Ion olan batarya 4800 mAh gücünde olduğu belirtilmiş. Teorik olarak iyi fakat uygulamada gerçekten kaç mAh, onu ölçemediğimden inanmak zorundayız diyelim.

Subjektif olarak inceleyecek olursam, tamamen kullanımıma bağlı tecrübelerimle ben cihazın çalışmasını beğendim. Bel klipsi çok saçma ve kullanışsız. Dikkat etmezseniz cihaz bir anda belinizden düşebilir. Özellikle otururken belinizdeyse cihazı çıkartıp öyle oturun. Bende standart SQL her zaman 1’de durur. Bu cihazda da SQL 1’de iken diğer Çin cihazları gibi SQL sıfırlanmışcasına bir QRM/Enterfere almıyor. Duyması güzel, dinlemesi temiz ve net. Radyosunu çok beğendim. Tuşları gayet yüksek ve etli. Bu yüzden tuşlara basmak kolay ve kullanışlı olmuş. Normal UV-5R segmentinde bir cihaz olduğunu gördüm. Fakat 5w güç çıkışı yine de yeterli.

Yazılım olarak cihaza özel yazılımdan ziyade CHIRP programı ile de programlanıyor. Hem diğer CHIRP uyumlu cihazlarınızdan kütüğünüzü bu cihaza aktarabilirsiniz.