SWR NEDİR?

Standing Wave Ratio

Türkçe olarak duran dalga oranı anlamına gelmektedir.
Mükemmeli 1.1 olmasıdır.
Telsiz çıkışı ile kablo veya anten empedansı arasındaki eşitsizlik durumunda yansıyan güç kayıp demektir. Anten yerine cihaz üzerinde ısıya dönüşerek cihazın çıkış katının hasar görmesine neden olabilir.
SWR Metreler farklı frekanslarda ölçüm yapmak üzere üretilmişlerdir.
Yani 27 MHz’de ayarlı bir SWR Metre ile başka frekanslarda sağlıklı ölçüm yapılamaz.

SWR Metre ucunda anten bağlı olan bir hattın kullanılan frekansa uygun olup olmadığını anlamak için kullanılan bir ölçü aletidir.
SWR Metrenin diğer ölçü aletlerinden farkı aşırı RF baskısı olan yerlerde dahi en az yanılma payı ile ölçümleri en doğru şekilde vermesidir.
Hem UHF hem VHF bandında alt, orta ve üst band olarak ölçümlerinizi kolayca yapabilmenizi sağlamaktadır.

Kullanımı oldukça basit olan bu ölçü aleti üç kademede değer vermektedir.
1- Giden güç (Bağlamış olduğunuz cihazın çıkış gücü)
2- Yansıma (Giden gücün anten ve anten hattından geri dönüşü)
3- SWR (Giden güç ve yansıma değerlerinin oranı)
Taşıması ve kullanması kolay olan bu ölçü aletinin dijital olması da işlerinizi büyük ölçüde hafifletecektir.

SWR, Standing Wave Ratio olarak açılımını yaptığımızda, antenden çıkan gücün antenden çıkamayıp da cihaza telsize geri dönen güç demektir. İdeal oran 1.1’dir.

Yani 100 Watt’lık bir cihazınız var diyelim, antene 100 Watt gönderiyorsunuz.
Antenden ne kadar güç (RF) çıktığını bilmiyorsunuz bunu ölçmek istiyorsunuz?

Örnek vermek gerekirse SWR’nin yüksek olmasının nedini antenin uygulanan frekansa göre rezonansının uyumsuz olmasındandır. Yüksek SWR ölçümü elde ederseniz hiç bir işinize yaramaz. Cihazınıza bu güç antenin uyumsuzluğundan tekrar geri dönecektir, istenmeyen bir durumdur. Çıkış katı transistörlerin arızalanmasına sebep olur.

Yani siz antene cihazınızda çıkan 100 Watt’ı gönderiyorsunuz anten uyumsuz tamamen çıkamıyor ve cihaza gerisin geri diyelim ki 50 Watt geri dönüyor. Bu demektir ki çok yüksek bir SWR (Duran Dalga Oranı) demektir. Yüzdeye vurduğunuzda %50’si antenden çıkamıyor cihaza geri dönüyor.
Hiç bir radyo istasyonunu bu şekilde çalıştıramazsınız. Oranı biraz daha düşürelim 100 gönderiyorsunuz gerisin geri anten tam uyumlu değil 25 Watt geri dönüyor. Bu da istenmeyen bir durumdur en ideal oran %99 olmalı 100 Watt’ı antene göndereceksiniz ve 1 Watt geri dönecek. Yani %1 düzeyinde geri dönüşünüz olacak ideal durum budur. SWR oranı 1.1 düzeyini yakalamışsınız demektir. Ya anteni uygulanan frekansa göre tam uyumlu hale getireceksiniz yada Anten Tuner denilen bobin kondansitör varyabıl gurubunu yapmak zorundasınız antenle cihaz arasındaki oranın 1.1 oranını yakalamanız için.

SWR Metre sizin duran dalga oranınızı gösterir antenin rezonansını ayarlamaz yani size ondaki duran dalga oranını anteninizdeki uyumsuzluğu gösterebilir.